Akademia rekrutera IT od kuchni

4 min
Urszula Szewczyk IT Recruitment Specialist

W dzisiejszych czasach osoby stojące u progu kariery zawodowej mają przed sobą szereg możliwości. Mogą zaplanować swoją ścieżkę w różnych branżach, często więc zwracają uwagę na te, które rozwijają się bardzo dynamicznie. Jednym z takich obszarów jest IT, gdzie specjaliści są niezwykle pożądani – a co za tym idzie, rośnie zapotrzebowanie na osoby specjalizujące się w poszukiwaniu i rekrutowaniu członków zespołów IT.

Młode osoby coraz częściej decydują się na rozpoczęcie pracy w zawodzie rekrutera, jednak spotykają się z utrudnieniami, chociażby w postaci wymaganego wcześniejszego doświadczenia zawodowego. Dotychczas na rynku brakowało miejsc, które dałyby szansę na zdobycie warsztatu i doskonalenie umiejętności w praktyce – i tu przechodzimy do meritum, czyli do nowego projektu ASTEK Polska, którym jest Akademia Rekrutera.

Na czym polega Akademia Rekrutera

Jak mówi Dariusz Brzoska, HR Director ASTEK Polska, „Akademia Rekrutera od podstaw uczy zawodu rekrutera IT. Jest to doskonała szansa dla osób wchodzących na rynek pracy i bez doświadczenia, by nauczyć się wszystkiego w praktyce i od ekspertów„. W rzeczy samej, osoby biorące udział w projekcie nie posiadają wcześniejszych doświadczeń w rekrutacji lub jest to ich debiut właśnie w branży IT.

Akademia obfituje w szereg szkoleń teoretycznych i różnego rodzaju zadań praktycznych. Sam proces onboardingu pozwala uczestnikom na dogłębne poznanie struktury firmy, zrozumienie relacji pomiędzy działami i poszczególnymi zespołami. Adepci od podstaw poznają kulisy zawodu rekrutera – od pracy z użyciem dedykowanych narzędzi, poprzez konstruowanie ogłoszeń, po nawiązanie pierwszego kontaktu z kandydatem.

Bardzo ważnym aspektem projektu, zaraz obok rozwijania umiejętności stricte rekruterskich, jest pogłębianie specjalistycznej wiedzy technicznej. ASTEK Polska dba o to, aby HR doskonale rozumiał tajniki pracy IT – stąd silny nacisk na szkolenia techniczne, zarówno w wymiarze teoretycznym, jak i praktycznym. Co w programie? Języki programowania, bazy danych i Big Data, technologie chmurowe i wiele, wiele innych. Bez obaw, z tak solidną dawką informacji żaden researcher nie pokusi się o stwierdzenie, że Java i JavaScript to to samo. 

Plusy udziału w Akademii

Najważniejszym pozytywnym aspektem projektu z pewnością jest szansa na uzyskanie pierwszego doświadczenia zawodowego. W czasach, gdy do zdobycia wymarzonej pracy niezbędne są wcześniejsze dokonania na arenie HR-owej, ASTEK Polska wychodzi naprzeciw pełnym zapału i chęci do pracy osobom. Do plusów udziału w Akademii Rekrutera bez wątpienia można także zaliczyć możliwość nauki od najlepszych – czyli od ekspertów ASTEK Polska, którzy chętnie dzielą się z młodszymi koleżankami i kolegami swoją wiedzą i doświadczeniem. Co za tym idzie, Akademia z pewnością służy krzewieniu dobrych praktyk rekrutacyjnych. Jest to czas odpowiedzi na wszelkie, nawet najbardziej nurtujące pytania i wątpliwości.

Co w Akademii Rekrutera najbardziej podoba się samym uczestnikom? Zapytaliśmy ich o to!

Możliwość kontaktu z doświadczonymi osobami w branży, poznanie ich sposobów na sukces i powodzenie rekrutacji oraz poznanie nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach zawodowych, wzajemne wspieranie się w nauce.” – Marta, Szczecin

Praca z ludźmi, dla których ważny jest wspólny cel i efekt końcowy.” – Natalia, Gdańsk

Zgrany zespół, atmosfera, konkretny plan wdrożenia i to, że wszystkiego nas uczą krok po kroku.” – Michał, Warszawa

Wdrożenie, wprowadzenie w IT i rekrutację bez rzucania na głęboką wodę. Krok po kroku przechodzi się dalej. Wsparcie od osób, które nas szkolą, zawsze maja dla nas czas.” – Kamila, Poznań

Praca w zespole, w którym zarówno rekrutacja, jak i obszar IT są traktowane z pasją. Pomoc i możliwość nauki zawodu od A do Z.” – Dorota, Wrocław