Praca w IT bez doświadczenia – jak rozpocząć pracę w IT od zera?

5 min
Urszula Szewczyk IT Recruitment Specialist

Branża IT jest perspektywiczna – zapewnia duże możliwości rozwoju i dobre wynagrodzenie. To główne powody, dla których coraz więcej osób planuje swoją zawodową przyszłość związać właśnie z firmami IT. Należysz do ich grona? Zobacz, jak zacząć pracę w IT bez doświadczenia na różnych stanowiskach.

Czy praca w IT bez doświadczenia jest możliwa?

Branża IT boryka się z niedoborem talentów – wynika to z licznych raportów, od lat głośno mówią o tym specjaliści. Mimo to praca w branży IT bez doświadczenia jest oferowana sporadycznie. Większość firm oczekuje od kandydatów potwierdzenia kwalifikacji referencjami z poprzedniego miejsca zatrudnienia. Powody są podobne:

 • brak pewności, że zrekrutowana osoba sprawdzi się na stanowisku,
 • obawa, że junior będzie zbyt mocno obciążał zespół lub spowolni jego działanie,
 • brak wewnętrznych programów szkoleniowych w firmie,
 • tempo pracy – praca w IT często odbywa się pod presją czasu,
 • brak osób, które mogłyby wdrożyć juniora do pracy i być jego mentorem.

Chcesz pracować w IT, ale przeszkodą jest właśnie Twój brak doświadczenia? Chociaż z pewnością będzie trudniej, pierwsza praca w IT bez doświadczenia jest w Twoim zasięgu. Musisz jedynie dobrze przygotować się do jej poszukiwań.

Praca w branży IT bez doświadczenia a studia

Posiadasz kierunkowe wykształcenie? Teoretycznie będzie Ci łatwiej – kończąc studia, masz za sobą praktyki studenckie, a być może nawet pracę na część etatu. W praktyce bywa jednak różnie – dyplom nie gwarantuje pracodawcy, że absolwent sprawdzi się na stanowisku, o które zabiega.

Zastanawiasz się, jak zacząć pracę w IT bez doświadczenia? Studia to nie wszystko – podnieś swoje szanse na zdobycie posady, decydując się na:

 • prestiżowe praktyczne kursy i szkolenia – dzięki nim możesz zbudować swoje portfolio i przedstawić je na serwisie internetowym przeznaczonym do prezentowania projektów programistycznych (np. GitHub);
 • naukę w modelu peer to peer (z osobami o podobnym poziomie wiedzy) – w ten sposób rozwiniesz umiejętności miękkie, w tym pracy w grupie;
 • naukę pod okiem specjalistów – jeżeli chcesz pracować jako rekruter IT, rozwiązaniem może być Akademia Rekrutera ASTEK, która została stworzona z myślą o osobach zainteresowanych pracą w rekrutacji dla branży IT.
Dwie osoby przygotowujące się do pracy w IT bez doświadczenia

Jak zacząć pracę w IT bez doświadczenia?

Poszukując pracy w IT bez doświadczenia, musisz uzbroić się w cierpliwość. Jak uniknąć sytuacji, gdy Twój telefon będzie milczał przez dłuższy czas, mimo wysłania dziesiątek aplikacji? Rozwiązaniem jest gruntowne przygotowanie się do procesu aplikacyjnego.

W pierwszej kolejności przygotuj atrakcyjne CV. Jeżeli ma to być Twoja pierwsza praca w IT bez doświadczenia, to wyeksponuj w nim swoje zdolności miękkie. Ubiegasz się o pracę na stanowisku programisty? Stwórz stronę internetową, na której pochwalisz się dotychczasowymi projektami. Następnie zapoznaj się z listą pytań, jakie często pojawiają się na rozmowach kwalifikacyjnych. Pamiętaj też, aby:

 • nie zawyżać swoich umiejętności – praca w IT bez doświadczenia oznacza, że pracodawca dokładnie zweryfikuje Twoją wiedzę;
 • przedstawić realistyczne wymagania finansowe – jako junior nie możesz oczekiwać zarobków oferowanych seniorowi;
 • pokazać, że masz pasję – do programowania, prowadzenia rekrutacji czy działań marketingowych, w zależności od tego, czym chcesz się zajmować.

Jak znaleźć pierwszą pracę w IT bez doświadczenia? Gdzie szukać?

Praca w branży IT bez doświadczenia wymaga wyjścia z inicjatywą – to seniorzy, a nie juniorzy znajdują się w centrum zainteresowania headhunterów. Oznacza to, że musisz wyszukiwać i odpowiadać na ciekawe ogłoszenia o pracę – znajdziesz je m.in. na naszej stronie internetowej (zakładka „Oferty pracy”). Jednocześnie:

 • sprawdź, czy w znalezieniu zatrudnienia nie mogą pomóc Ci znajomi – być może ktoś, kogo znasz pracuje w branży IT i może Cię polecić;
 • daj się znaleźć – załóż konto np. na LinkedIn czy GoldenLine, przedstaw się i opisz swoje wykształcenie, dotychczasowe (nawet skromne) doświadczenie, umiejętności miękkie i mocne strony;
 • weź udział w targach pracy IT – to sposób, aby poznać oferty pracodawców i ich wymagania, a także wymienić się doświadczeniami z innymi osobami z branży.

Mimo że nie masz doświadczenia, interesuje Cię praca w IT w konkretnej firmie? Wyślij dokumenty rekrutacyjne, a być może zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną – nic Cię to nie kosztuje.

Młody mężczyzna stawiający pierwsze kroki w IT.

Praca w IT bez doświadczenia – najważniejsze kwestie

Jak zacząć pracę w IT bez doświadczenia? Brak doświadczenia nie musi być przeszkodą, jeżeli chcesz pracować w dużej firmie. Międzynarodowe korporacje z reguły realizują własne programy szkoleniowe i to właśnie one częściej są skłonne powitać w swoich szeregach juniorów.

Pamiętaj też, aby nie zrażać się niepowodzeniami – praca w IT bez doświadczenia wymaga na początku samozaparcia. Wystarczy jednak zaledwie kilka lat, aby awansować i nawet kilkukrotnie zwiększyć swoje zarobki.