Specjalista IT – kim jest, czym się zajmuje i ile zarabia?

5 min
Urszula Szewczyk IT Recruitment Specialist

Szukasz perspektywicznego zawodu – takiego, który daje szansę na wysokie zarobki i pracę w międzynarodowym środowisku? Specjaliści IT nie narzekają na brak propozycji i nie zmieni się to w kolejnych latach. Dowiedz się, czym zajmuje się specjalista z branży IT i co zrobić, aby dołączyć do grona tych pracowników.

Specjalista IT – kto to jest?

Sformułowanie „specjalista IT” wydaje się ogólne. Rzeczywiście, specjalista ds. IT najczęściej ma rozległą, ale jednocześnie ogólną wiedzę z zakresu IT – nie musi być ekspertem np. w programowaniu. Kto to jest IT specjalista? Co to znaczy być specjalistą IT? Osoba zatrudniona na tym stanowisku najczęściej dba o poprawne i wydajne działanie środowiska informatycznego w firmie oraz udziela wsparcia użytkownikom.

Specjalista IT to stanowisko funkcjonujące głównie w większych organizacjach. Specjalista do spraw IT bez problemu znajdzie też zatrudnienie w firmach oferujących usługę helpdesk.

Specjalista IT – czym się zajmuje?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czym zajmuje się specjalista IT, wystarczy spojrzeć na wymagania pracodawców. W ten sposób można wskazać trzy główne obszary – są to:

 • współpraca z dostawcami oprogramowania i sprzętu – w kompetencjach specjalisty IT leży konfiguracja i utrzymanie firmowego oprogramowania oraz sprzętu;
 • znajomość sprzętu komputerowego – IT specjalista musi m.in. rozwiązywać problemy użytkowników czy radzić sobie z drobnymi awariami i przygotowywać (konfigurować) sprzęt do pracy;
 • umiejętność prowadzenia szkoleń – specjalista branży IT często jest odpowiedzialny za wdrażanie pracowników i szkolenia informatyczne zespołu.

Specjalista IT – zakres obowiązków

Zastanawiasz się, jaki zakres obowiązków ma specjalista ds. IT? Można go poznać, zaglądając do aktualnych ogłoszeń o pracę. Firmy rekrutujące pracowników na to stanowisko z reguły oczekują podobnych kompetencji i stawiają przed potencjalnymi kandydatami zbliżone wymagania.

Specjalista w dziale IT pracujący nad kodem.

Przykładowy zakres obowiązków specjalisty IT:

 • przeglądy wykorzystywanego sprzętu,
 • monitorowanie pracy serwerów,
 • wykonywanie kopii zapasowych,
 • rozwiązywanie bieżących problemów ze sprzętem IT,
 • zarządzanie kontami i uprawnieniami użytkowników,
 • instalowanie oprogramowania,
 • przygotowywanie raportów i ewidencji sprzętu.

Czasem specjalista w dziale IT musi wykazać się nie tylko wiedzą techniczną. Przykładem poszukiwanych umiejętności może być bardzo dobra znajomość określonego języka (nie zawsze angielskiego).

Jak zostać specjalistą IT?

Chcesz w przyszłości pracować jako specjalista z branży IT? Możesz zastanawiać się, jak zostać specjalistą IT. Możliwości jest kilka. Specjaliści IT często kończą studia na kierunku informatyka – w trakcie edukacji zdobywają m.in. podstawową wiedzę z zakresu administrowania systemami, programowania i wdrażania różnych rozwiązań (np. ERP). Nie jest to jednak jedyna droga do tego, aby w przyszłości pracować jako specjalista ds. IT.

Jak zostać specjalistą IT? Jeżeli z pewnych względów studia w Twoim przypadku nie są możliwe, wystarczy nauka we własnym zakresie lub ukończenie kursów. Niedobór specjalistów IT na rynku powoduje, że wielu pracodawców zwraca uwagę głównie na umiejętności, a nie wykształcenie. Jeżeli wiesz, jak administrować serwerami, potrafisz też konfigurować sprzęt komputerowy i szybko naprawiać awarie, masz szansę na pracę.

Specjalista IT – zarobki

Ile zarabia specjalista IT? Zarobki specjalistów ds. IT są zróżnicowane – zależą m.in. od doświadczenia pracownika, wielkości organizacji czy złożoności cyfrowego środowiska, który ma on pod swoją pieczą. Jeżeli spojrzeć na rozmaite raporty analizujące wysokość wynagrodzeń pracowników szeroko pojętej branży IT, to specjalista ds. IT może liczyć na zarobki od 3500 do 6000 zł netto miesięcznie.

Zarobki specjalisty IT to nie wszystko – w wielu firmach pracownicy mogą liczyć też na pozapłacowe bonusy. Do najpopularniejszych świadczeń należą:

 • szkolenia – często do wyboru,
 • ubezpieczenie grupowe,
 • dofinansowanie urlopu,
 • lekcje języka obcego – zwłaszcza angielskiego,
 • pakiet medyczny.
Młody mężczyzna siedzący przy biurku, pracujący jako specjalista IT.

Specjalista IT – czy warto i dla kogo jest ten zawód?

W pracy na stanowisku IT zawodowo spełniają się osoby zainteresowane cyfrowym środowiskiem, które chcą samodzielnie zgłębiać wiedzę o działaniu sprzętu, serwerów czy konfiguracji oprogramowania. Specjaliści IT pracujący w dziale helpdesk mogą też łączyć pracę z podróżowaniem.

Masz wykształcenie informatyczne, ale zamiast pracować w dziale IT, starasz się o pracę w charakterze rekrutera? Akademia Rekrutera to miejsce stworzone dla Ciebie. Skorzystaj z naszej oferty i pod okiem Ekspertów ds. Rekrutacji IT zdobądź wiedzę, która pozwoli Ci pracować na co dzień jako rekruter IT.