Stanowiska w IT – jakie są i jaką pełnią funkcję?

5 min
Urszula Szewczyk IT Recruitment Specialist

Myślisz o pracy w branży IT? Stanowiska związane z informatyką ewoluują niezwykle dynamicznie – z roku na rok pojawiają się kolejne. Jeżeli planujesz studia lub kurs IT, które pozwolą Ci rozwinąć umiejętności, zacznij od usystematyzowania wiedzy – poznaj najpopularniejsze stanowiska IT.

Lista i opisy stanowisk w IT

Lista stanowisk IT jest długa, a większość z nich ma anglojęzyczne nazwy. Nie jest to przypadek – branża (dział) IT jest zdominowana przez amerykańskie koncerny i korporacje. W rezultacie specjaliści IT muszą doskonale znać angielski – praca w IT oznacza zatrudnienie w międzynarodowym środowisku i posługiwanie się właśnie tym językiem. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze nazwy i opisy stanowisk IT.

IT project manager – kierownik ds. projektów IT

Jak nazwa wskazuje, IT project manager koordynuje działania zespołu. Jednocześnie jest też łącznikiem między zespołem a klientem. Ta osoba rozdziela zadania, kontroluje postępy projektu, zarządza zasobami, a także przedstawia wyniki prac – to jednak tylko część codziennych obowiązków osób pracujących na stanowisku IT project manager.

Uwzględniając opis stanowiska IT project manager, można powiedzieć, że w tej roli sprawdzą się osoby mające zdolności przywódcze, komunikacyjne i analityczne.

Software Architect – architekt oprogramowania

Architekt oprogramowania to stanowisko IT dla najbardziej doświadczonych programistów – osoba na tym stanowisku musi wykazywać się szeroką wiedzą techniczną. Praca architekta oprogramowania polega m.in. na wyborze architektury systemu, zaprojektowaniu systemu w oparciu o wymagania i wsparciu technicznym przy realizacji projektu.

Z uwagi na zakres obowiązków, idealny architekt oprogramowania ma co najmniej kilka lat doświadczenia jako programista, jest odpowiedzialny i odporny na stres.

Programmer – programista

Mimo że istnieją różne stanowiska w branży IT, to właśnie programista jest najbardziej znanym zawodem informatycznym. Do zadań tego specjalisty należy tworzenie rozwiązań przy użyciu języków programowania (np. Java, Python czy PHP), a także testowanie i poprawianie błędów w tworzonym kodzie.

Na stanowisku programisty odnajdą się osoby cierpliwe, dokładne, kreatywne i potrafiące pracować zarówno samodzielnie, jak i w zespole.

Mobile Developer – twórca aplikacji mobilnych

W ostatnich latach powstały nowe stanowiska IT dla twórców aplikacji mobilnych. Mobile Developer jest odpowiedzialny za projektowanie i tworzenie oprogramowania dedykowanego dla urządzeń mobilnych. Wymaga się od niego znajomości takich technologii, jak Java, Swift czy Android.

Mobile Developer to stanowisko IT dla osób kreatywnych i cierpliwych. Wielu twórców pracując w zespole, musi wykazać się rozwiniętymi umiejętności miękkimi.

IT recruiter – rekruter IT

Nie wszystkie stanowiska w branży IT są związane z programowaniem – dobrym przykładem jest rekruter IT. Zakres zadań tego specjalisty obejmuje prowadzenie procesów rekrutacyjnych na stanowiska w IT, zgodnie z wytycznymi organizacji (firmy IT). Aby podołać obowiązkom, rekruterzy muszą mieć podstawową wiedzę z dziedziny IT.

Z myślą o początkujących rekruterach IT powstała Akademia Rekrutera. Dzielimy się w niej doświadczeniami i pomagamy postawić pierwsze kroki osobom zainteresowanym pracą w HR.

Młoda kobieta pracująca na stanowisku w branży IT.

Stanowiska IT z podziałem na staż pracy i umiejętności

Stanowiska w branży IT można podzielić też inaczej, biorąc pod uwagę doświadczenie i umiejętności pracowników. W IT – podobnie jak w innych branżach – pracownicy mają możliwości awansu. Stąd też hierarchia organizacyjna stanowisk IT, która prezentuje się następująco:

  • stażysta – osoba, która dopiero przyucza się do pracy na stanowisku, przy czym w branży IT musi znać już podstawowe narzędzia;
  • junior – z reguły właśnie od tego stanowiska zaczyna programista, który otrzymał pierwszą pracę lub zmienił specjalizację;
  • middle (mid) – osoba na tym stanowisku ma od 2 do 4 lat doświadczenia, jest też samodzielna, a poza kwestiami technicznymi rozumie cele biznesowe;
  • senior – to stanowisko IT zajmowane przez osoby z największym stażem, dzięki czemu są one w stanie często zaproponować nieszablonowe rozwiązania i wykazują się dużą samodzielnością.

Stanowiska IT z podziałem na specjalizację

Programiści z reguły znają kilka języków programowania (technologii), ale w codziennej pracy posługują się tylko jednym. Aby określić specjalizację, często informację o wykorzystywanym języku (technologii) wskazuje się w nazwie zajmowanego stanowiska. Przykładowymi stanowiskami mogą być: Java Developer, iOS Developer i DevOps Engineer.

Stanowiska w IT – podsumowanie

Lista stanowisk IT jest obszerna. Jeżeli planujesz pracować w branży IT, ich znajomość jest jednak niezbędna. Sprawne posługiwanie się terminologią pozwoli Ci na szybkie określenie, które oferty publikowane na naszej stronie internetowej mogą Cię potencjalnie zainteresować.