Typy osobowości według modelu DISC. Sprawdź jakim pracownikiem jesteś

7 min
Anna Konieczna Marketing & PR Specialist
Grupa pracowników w biurze

Kolor czerwony, żółty, zielony, a może niebieski? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jaki jest Twój typ osobowości?

Nazwa modelu osobowości DISC wywodzi się od pierwszych liter wybranych osobowości: Dominant, Influencing, Steady, Compliance, którym przypisuje się kolejno kolory: czerwony, żółty, zielony i niebieski. Każda z osobowości posiada wyróżniające je cechy, motywy, mocne i słabe strony. Tworzą one także ze sobą pary, łączące punkty wspólne:

Czerwony i żółty – ekstrawertycy, liderzy, przodownicy.

Zielony i niebieski – introwertycy, powściągliwi i skryci.

Niebieski i czerwony – nastawieni na realizację celu i wynik.

Żółty i zielony – nastawieni na relacje międzyludzkie.

Podział społeczeństwa na odrębne osobowości pozwala na rozpoznanie i rozróżnienie od siebie ludzi, którzy nas otaczają. To złoty klucz do satysfakcjonujących kontaktów międzyludzkich. Wiedza na temat istniejących pomiędzy nami różnic jest szczególnie przydatna w życiu zawodowym. Niczym instrukcja obsługi tłumaczy w jaki sposób zrozumieć i nawiązać lepsze relacje ze współpracownikami, przełożonymi czy podwładnymi. Dzięki tej wiedzy osoby na kierowniczych stanowiskach mają świadomość jak motywować swoich pracowników w realizacji zadań, a oni sami lepiej rozumieją swoje otoczenie, co korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego zespołu.

Kolor czerwony – osobowość dominująca

Bizneswoman w czerwonej bluzce z tabletem

Mocne strony osobowości koloru czerwonego to pracowitość, sumienność, wysoka jakość pracy. Zadania wykonywane przez osobę koloru czerwonego to pewność realizacji zadań przez prawdziwego profesjonalistę. Należy on do dominującego typu osobowości, który doskonale wie jak najlepiej zorganizować pracę własną jak i całego zespołu by osiągnąć zamierzony cel. Nigdy nie zwleka z wykonaniem zadań zawodowych, szybko i z łatwością podejmuje decyzje, nawet jeśli wymaga to wzięcia na siebie naprawdę dużego ryzyka i odpowiedzialności.

Typ czerwony, często jest odbierany jako chłodny, pozbawiony uczuć i emocji pracownik. Kolor czerwony jest nastawiony na realizację zadań, nie na relacje międzyludzkie. Osoby osobowości czerwonej to często liderzy, dyrektorzy i prezesi. Dzięki swojej osobowości, pną się po szczeblach kariery niekiedy nie zważając na innych i to w jaki sposób ich traktują.

W kontaktach z kolorem czerwonym:

· bądź konkretny, rzetelny i dobrze zorganizowany,

· nie rozwlekaj swojej wypowiedzi, opieraj się na faktach, nie uczuciach,

· nie staraj się na siłę nawiązywać przyjacielskich stosunków, zwłaszcza mieszając życie zawodowe z prywatnym,

· miej świadomość jego niecierpliwości i żądania natychmiastowych rozwiązań i efektów.

Kolor żółty – osobowość inspirująca

Kreatywna kobieta w żółtym swetrze podczas pracy projektowej

Osoba koloru żółtego zazwyczaj jest odbierana pozytywnie. Dzięki swojej życiowej energii oraz dobrym kontaktom z innymi ludźmi jest lubiana przez społeczeństwo. To typowy ekstrawertyk, mający zawsze wiele do opowiedzenia na praktycznie każdy temat. Posiada ogromne pokłady poczucia humoru i lubi spędzać czas w pracy na rozmowach, grach i zadaniach wymagających kreatywności. Żółty jest typem osobowości mającym wpływ na innych. Często inspiruje zespół do pracy, zmian czy spróbowania czegoś nowego. Najlepiej funkcjonuje i kreatywnie myśli, kiedy ma wokół siebie obserwatorów, którzy go wspierają i doceniają.

Niektórzy mają jednak inne zdanie na temat osobowości żółtej. Szczególnie, znacznie odróżniające się osobowości. Uważają one typ żółty za leniwego, głośnego i szukającego atencji za wszelką cenę pracownika. Mają poczucie że dużo mówi, a mało robi, co sprawia, że oni sami mają do wykonania dodatkową pracę.

W kontaktach z kolorem żółtym:

· prowadź krótkie i konkretne rozmowy, gdyż można go szybko zniechęcić lub znudzić,

· stawiaj na rozmowę face to face, zamiast na kontakt na odległość,

· pokaż, że doceniasz jego dobrą energię i pozytywny wpływ na innych,

· konflikty rozwiązuj za zamkniętymi drzwiami, zamiast przy całym zespole.

Kolor zielony – osobowość stabilna

Mężczyzna w zielonej koszuli pomaga koleżance z pracy

Kolor zielony osobowości należy do najliczniejszej grupy ludzi. Jest to osoba przyjacielska, sumienna i dokładna. Sprawnie porusza się w pracy zespołowej, gdzie liczy się dla niej wynik grupy, a nie jednostki, dlatego zawsze można liczyć na jej wsparcie i pomoc. Zadania przez nią wykonywane dostarczane są na wysokim poziomie. W pracy poświęca się w pełni, jednocześnie zachowując balans pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym, który jest dla niej bardzo ważny.

Osobowość zielona to osobowość unikająca jakichkolwiek konfliktów. Osoba typu zielonego stroni od trudnych relacji i nieprzyjemnych sytuacji. Ma trudność z wyrażaniem sprzeciwu, dlatego często jej zdanie jest pomijane. Ceni sobie pracę w spokojnej i harmonijnej atmosferze. Najlepiej funkcjonuje w środowisku gdzie jest wyznaczony lider, kiedy może swobodnie objąć miejsce na drugim planie. Zielony ma problem z podejmowaniem decyzji, zwłaszcza pod presją czasu, dlatego zwykle prosi o dodatkowy czas na jej przemyślenie.

W kontaktach z kolorem zielonym:

· zadbaj o łagodny ton głosu,

· dokładnie wytłumacz przydzielone zadania,

· nie oceniaj na forum,

· doceń fakt, że po zakończeniu pracy własnej, chętnie zaproponuje swoją pomoc pozostałym członkom zespołu.

Kolor niebieski – osobowość rozważna

Analityk pracujący przy komputerze w niebieskiej koszuli

Niebieski to typowy introwertyk w pełni skupiony na wykonywanej przez siebie pracy. Jej jakość to najwyższy możliwy poziom, na dodatek zawsze na czas. Dzięki swoim analitycznym umiejętnościom, dostrzega błędy własne i innych. W swojej pracy kieruje się sumiennością i dokładnością. Tak jak osobowość typu czerwonego, najważniejsze jest dla niego osiągnięcie zamierzonego celu, dlatego nie rozprasza się podczas pracy zadaniami nie związanymi z obowiązkami zawodowymi jak np. rozmowy z innymi pracownikami.

Niebieski typ osobowości to rozwaga, powściągliwość i tajemniczość. Osoby osobowości koloru niebieskiego na co dzień nie okazują emocji, przez co mogą być odbierane przez innych ludzi jako zamknięte w sobie. Nawiązanie z nimi bliższych relacji jest niezwykle trudne. W innych imponuje im jedynie to, co najbardziej cenią w sobie samych – skrupulatność, dokładność i pracowitość.

W kontaktach z kolorem niebieskim:

· bądź konkretny, a emocje odłóż na bok,

· zaakceptuj fakt, że praca jest dla niego ważniejsza, niż relacja z Tobą,

· bądź gotów, że sprawdzi wykonane zadanie po Tobie i może wytknąć Ci błąd,

· uszanuj jego potrzebę czasu na przemyślenie Twojej propozycji – nie jest to typ osobowości, który podejmuje decyzje od razu.

Osoby z osobowością niebieską świetnie sprawdzają się w takich zawodach jak analitycy czy audytorzy, których zatrudnia ASTEK

Okazuje się jednak, że posiadanie jednego koloru osobowości jest niezwykle rzadkie i zwykle jesteśmy połączeniem dwóch lub trzech różnych osobowości. Dzięki tej mieszance łączymy ze sobą mocne strony kilku charakterów, co pozytywnie przekłada się na to jakimi jesteśmy ludźmi. Świadomość, które kolory odpowiadają naszej osobie może pomóc nam w znalezieniu odpowiedniej ścieżki kariery lub roli w obecnym zespole.